יום חמישי, 3 בספטמבר 2015

חוץ וביטחון במזרח התיכון ליום חמישי ה-3.9.2015

היום בעדכון: ההצבעה בקונגרס על הסכם הגרעין הוקדמה ואובמה השיג את התמיכה הדרושה לשימור וטו נשיאותי • מלך סעודיה יבקר מחר בארה”ב • ופיגוע בלב המחוז העלאווי של סוריה
תמונת היום: זירת פיגוע בלב האזור העלאווי בסוריה אתמול (צילום: סוה”י הסורית)


איראן
 • אתמול הודיעה סנטורית דמוקרטית נוספת כי תתמוך בהסכם הגרעין בהצבעה עליו בקונגרס האמריקאי. בכך הגיע מספר התומכים ל-34 והובטח לנשיא אובמה כי לרפובליקנים לא יהיה את הרוב של שני השלישים הדרוש להם כדי לעקוף וטו נשיאותי על החלטה נגד ההסכם. אם יצליח הממשל לגייס 41 תומכים יוכלו הללו למנוע את ההצבעה בסנאט כך שאובמה אפילו לא ידרש להטיל וטו. 
 • בנוסף, העריכה אתמול מובילת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים, ננסי פלוסי, כי המפלגה תצליח לגייס את מספר החברים הדרוש כדי למנוע עקיפה של הוטו בבית התחתון של הקונגרס. להודעה זו חשיבות סמלית בעיקר, משום שכדי לשבור וטו נשיאותי דרוש רוב של שני שלישים בשני בתי הקונגרס. במכתב לחבריה למפלגה קראה פלוסי לתמוך בהסכם ולמהר ולהודיע פומבית על החלטה זו.
 • המפלגה הרפובליקנית החליטה להקדים את הדיון וההצבעה על הצעת ההחלטה המתנגדת להסכם הגרעין לשבוע הבא, מיד עם סיום פגרת הקיץ של הקונגרס. זאת, במקום שתיערך בתום 60 הימים שניתנו לקונגרס לעיין בהסכם המסתיימים ב-17 בספטמבר.
 • לשכת מנהיג איראן פרסמה ביום שלישי הודעה לפיה עמדותיו של ח’אמנהי בסוגיית הגרעין “שקופות וברורות” וכי לאיש אין סמכות לפרש אותן. הגם שאין מדובר בתמיכה מפורשת בהסכם, הדברים מתפרשים כתגובה לטענות עורך היומון השמרני “כיהאן” שטען לפני כשבוע כי נכון לפרש את עמדת המנהיג ביחס להסכם כהתנגדות.

לבנון
 • הפרלמנט הלבנוני נכשל אתמול בפעם ה-28 לבחור נשיא לאחר יותר משנה בה התפקיד אינו מאוייש. אתמול, כמו בכל הניסיונות הקודמים למעט הראשון, לא התקיימה כלל הצבעה משום שהחרמת ההצבעה על ידי חזבאללה ומחנהו גרמה לכך שבחדר לא נכחו מספר חברי הפרלמנט הדרושים לקיום ההליך. בהקשר זה, מועצת הביטחון של האו”ם קראה אתמול ללבנון לסיים את המשבר הפוליטי ולבחור נשיא במטרה לסייע בפתרון המשבר והמחאה הפוליטית במדינה.
 • שר הפנים הלבנוני, נוהאד מנשוק, התייחס אתמול להפגנות נגד הממשלה במדינה. הוא האשים כוחות זרים בתמיכה בהפגנות, וביום שלישי אף אמר כי מדובר בתמיכה של מדינה ערבית קטנה. עם זאת, בדבריו אתמול נמנע מלאשר כי רמז לקטר והבהיר כי לא ינקוב בשם המדינה המעודדת את ההפגנות עד שיהיה בטוח בזהותה. הוא הזהיר את המפגינים כי כל ניסיון לפעול באלימות נגד מבני משטר או לפלוש לתוכם יענה בכוח בהתאם לחוק. בנוסף, הכיר בכך שכוחות הביטחון הפעילו כוח מוגזם בדיכוי ההפגנות לפני למעלה משבוע, אך הכחיש שימוש בנשק חי על ידיהם.

סעודיה
 • מחר יבקר בארה”ב מלך סעודיה, סלמאן, לביקור ראשון מאז הוכתר לתפקיד. הוא יפגש עם הנשיא אובמה וצפוי לדון עימו בהסכם הגרעין עם איראן ובמשבר בתימן שם נלחמים כוחות הנאמנים לממשלה בתמיכת קואליציה ערבית שמובילה סעודיה נגד מורדים הנתמכים על ידי איראן.

סוריה
 • דיפלומטים שלא הזדהו במועצת הביטחון של האו”ם טוענים כי רוסיה, התומכת במשטר אסד, גוררת רגליים במתכוון כדי להאט את הקמתו של גוף שיחקור את החשדות לשימוש בנשק כימי על ידי צבא אסד. המועצה, שרוסיה מכהנת החודש כנשיאתה הזמנית, קיבלה ביום שישי מכתב ממזכ”ל האו”ם המפרט את מנגנון הבדיקה המוצע, אך לא הגיבה תוך חמישה ימים כנדרש. השגריר הרוסי הבהיר בשם המועצה כי הוא מעוניין לקבל הבהרות כתובות במספר שאלות כגון מימון הבדיקה מחשש להטיה שלה וכן בנוגע להרחבת הבדיקה לשימוש שעשה דאע”ש בעיראק בנשק כימי.
 • מכונית תופת התפוצצה אתמול בכיכר מרכזית בלטקיה שבחוף הסורי, מעוז העדה העלאווית אליה משתייך הנשיא אסד. עשרה בני אדם נהרגו בפיצוץ ועשרות נפצעו. אף ארגון לא נטל אחריות לפיגוע, אך הפיצוץ בעיר שעד כה נאלצה להתמודד רק עם ירי רקטות מצד מורדים השוכנים באזורים סמוכים, מבטא את עליית האיום על מעוזו של משטר אסד.

תימן
 • 28 בני אדם נהרגו אתמול בפיגוע כפול במסגד שיעי בבירת תימן צנעאא’ בה עדיין שולטים המורדים החות’ים. בשלב הראשון פוצץ עצמו מחבל מתאבד בתוך המסגד ואז התפוצצה מכונית תופת שפגעה בכוחות שבאו לסייע. לפיגוע נטל אחריות מחוז צנעאא’ של דאע”ש. זוהי פעם ראשונה שגוף בשם זה נוטל אחריות לפיגוע בתימן אף שלפיגוע קודם באותו המסגד בחודש יוני נטלה אחריות “המדינה האסלאמית”.

מצרים
 • נשיא מצרים, סיסי, החל ביום שלישי ביקור בסין שיסתיים היום. בביקור צפוי סיסי לדון בין היתר באפשרות כי סין תהיה המדינה שתזכה בחוזה להקמת תחנת כוח גרעינית שתוקם על חוף הים התיכון בצפון מצרים ותסייע למענה לעודף הביקוש החמור לאנרגיה במצרים. מתחרות אחרות על הקמת התחנה הן דרום קוריאה ורוסיה.

הזירה הפלסטינית

 • אתמול פגעו קליעים שנורו מנשק קל, כנראה מבסיס אימונים של חמאס ברצועת עזה, בבית בנתיב העשרה. נגרם נזק לשני בתים אך איש לא נפגע. בתגובה לירי, שלא בוצע כנראה בכוונה להגיע לצד הישראלי של הגדר, תקף חיל האוויר את מתקן האימונים של חמאס ממנו נורו היריות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה